Villa Nedir? Villa Türleri ve Özellikleri

Yakın tarihimizde bir dönem apartmanda yaşamanın lüks ve konforlu olduğu kabul edilmiştir. Yine aynı dönemde müstakil evde yaşamak istenmemiştir. Bugünlerde ise durum tam tersine dönmüştür. Müstakil evlerde yaşamak üst sınıfa ait bir olgu haline gelmiştir. Ve herkes bilir ki en kaliteli müstakil evler villalardır. Bu yazımızda villa nedir? Villaların tür ve özellikleri nelerdir? sorularını sizler için cevaplayacağız.

Villa Ne Demek?

Villa ne demek?
Villa ne demek?

Villaların tarihi Batı Roma İmparatorluğu dönemlerine dayanmaktadır. Villa kelimesi bu dönemlerde zengin ve özgür kimselerin taşrada yer alan ve tatil amaçlı kullanılan konakları için kullanılmıştır. Bugün ise villalar çok katlı lüks müstakil yapılar olarak bilinmektedir. Temelde bu konutların birçok farklı türü ve bu türlerin birbirinden ayrı pek çok özelliği bulunmaktadır.

Villaların Tür ve Özellikleri

Yukarıda da belirttiğimiz üzere villalar birçok farklı türe ayrılmaktadır. Her bir konutun ayrıcalık sağlayan özellikleri ve bu özelliklerine uygun olarak değişen isimleri bulunmaktadır. Günümüzde en fazla rastlanan türleri şunlardır.

İkiz

Bu villalar aynı arsayı ve bir duvarı paylaşmakta olan müstakil konutlar için kullanılmaktadır. İkiz villalar bu duruma rağmen havuz ve geniş bir bahçe sahibi olabilmektedir. Diğer villalara kıyasla bu tür konutlar daha ucuz olmaktadır.

Bu konuda daha fazla bilgi almak için İkiz Villa Nedir? – Kıbrıs’ta İkiz Villa Sahibi Olmak sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Triplex

Bu villaların en az 3 katı bulunmaktadır ve isimlerini bu özelliklerinden almaktadırlar. Genellikle lüks ve daha üst segment projelerde görülen bu tür konutlar daha yüksek fiyatlardan satılmaktadır.

Dublex

Dublex türü villalar sektörde standart kabul edilmektedir. Ortalama bir fiyata sahip olan bu yapılar size en uygun fiyatla bir villada yaşamanın tüm avantajlarını sağlayacaktır.

Loft

Geniş arazisinin aksine tek bir kata sahip müstakil yapılardır. Az rastlanır olmakla birlikte birçok farklı ayrıcalığa sahiptirler.

KKTC Villa Fiyatları

KKTC'de villaların fiyatları
KKTC’de villaların fiyatları

KKTC villa fiyatları dünyanın veya bölgenin standartları düşünüldüğünde oldukça uygundur. Fiyatların uygunluğunun yanı sıra Kıbrıs’ta konut sahibi olmak birçok farklı avantajı da beraberinde getirmektedir. Yatırım amaçlı veya yaşamak için Kıbrıs’ta villalar ile ilgilenenler için £80.000’den başlayan fiyatlar oldukça ilgi çekmektedir.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz Kıbrıs Denize Sıfır Villa Fiyatları ve Avantajları adlı makalemizi de beğeneceğinizi düşünüyoruz.

768 432 Akol Blog
Akol Group © 2022. Tüm hakları saklıdır.