Türk Koçanlı Ne Demek? Türk Koçanlı Ev Alınır mı?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti emlak piyasalarına gösterilen ilgi her geçen gün artmaktadır. Gerek yerli gerek yabancı gayrimenkul yatırımcıların çok sayıda mülk satın aldığı ülkede, konutlar pek çok avantaj sağlamaktadır. KKTC ev ve konut ilanlarında yatırımcıların en çok karşısına çıkan kelimelerden birisi Türk Koçan terimidir. Peki, Türk Koçanlı ne demek? Bu tür evleri satın almak mantıklı mıdır?

Türk Koçanlı Ne Demek?

Türk koçanlı

Türk Koçanlı gayrimenkuller, 1974 yılından önce Kıbrıslı Türk ve diğer ülke vatandaşlarının tasarrufunda bulunan tapular için kullanılmakta olan bir terimdir. Bu tür tapu ve koçanlar diğer koçan türlerine göre daha fazla ilgi görmektedir. Bu yüzden Türk Koçan daire, villa, arazi ve ticari gayrimenkuller daha yüksek fiyatlarla alıcı bulmaktadır.

Koçan Ne Demek?

Kuzey Kıbrıs’ta koçan kelimesi tapu anlamına gelmektedir. Ülkede karşılaşabileceğiniz üç tür koçan (tapu) türü bulunmaktadır. Bunlar Türk Koçan, Eşdeğer Koçan ve Tahsis Koçan olarak adlandırılmaktadır. Bu saydığımız tapu ve koçan türleri KKTC nezdinde eşit geçerliliğe sahip olmakla birlikte veriliş biçimlerinde farklılıklar bulunmaktadır.

Koçan ne demek?
  • Eşdeğer Koçanlı: 1974’te iki toplumun ayrılması ile birlikte Güney Kıbrıs’ta gayrimenkullerini terk etmek zorunda kalmış Türk asıllı Kıbrıs vatandaşlarına verilmiş tapulardır.
  • Türk Koçanlı: 1974 yılından önce Kıbrıslı Türk ve diğer ülke vatandaşlarının sahip oldukları tapuları tanımlamak için kullanılmaktadır. Bununla birlikte bu tapular bugün farklı ülke vatandaşlarının tasarrufunda bulunabilmektedir.
  • Tahsis Koçanlı: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti tarafından çeşitli sebeplerle (üstün başarı, göç vb.) vatandaşlara verilen tapu türleridir.

Türk Koçan Konut Satın Almak Mantıklı mı?

Kıbrıs’ta konut satın almayı düşünenlerin çekimser kaldığı konulardan biri de koçan türleridir. Hangi koçan türünün daha güvenilir olduğu veya güvenilir olup olmadığı konusunda yabancılar sıklıkla tereddüt etmektedirler. Bununla birlikte bütün koçan türleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti garantisi altındadır ve devlet gözünde eşit statüdedir. Bu yüzden Türk Koçanlı konut satın almak mantıklı mı sorusuna cevabımız kesin bir evettir.

İletişime Geçin

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gayrimenkul fiyatları, koçan türleri, satın alma süreci vb. konularda bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve uzman temsilcilerimizden merak ettiğiniz her konuda yardım alabilirsiniz.

768 432 Akol Blog


    Arama yapınız
    Akol Group © 2022. Tüm hakları saklıdır.