Tahsis Koçanlı Ne Demek? Tahsis Koçanlı Ev Alınır mı?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde emlak ve gayrimenkul yatırımı ile ilgilenenlerin en çok merak ettikleri konuların başında koçan türleri gelmektedir. Bu yazımızda tahsis koçanlı konutların özellikleri ve avantajlarının yanı sıra farklı koçan türlerini sizlere tanıtacağız.

Tahsis Koçanlı Ne Demek?

Tahsis koçanlı ne demek?

Tahsis koçanlı veya tahsis koçan terimi, Kuzey Kıbrıs’a sunduğu üstün askeri hizmetler sebebi ile veya 1974 sonrasında ülkeye göç etmek durumunda kalmış kişilere verilmiş gayrimenkul ve emlakların koçan türüdür. Tahsis koçana sahip taşınmaz malların fiyatı daha uygun olmakla birlikte güvenilirlik açısından bütün koçan türleri ile eşit seviyededir ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet devletinin garantisi altındadır.

Koçan Ne Demek?

Koçan, Kuzey Kıbrıs Türkçesinde tapu anlamına gelmektedir. Genel olarak 3 farklı koçan türü bulunmaktadır. Bunlar Türk koçan, Eşdeğer koçan ve Tahsis koçandır.

  • Türk Koçan: Bu koçan türü 1974 öncesinde Türk kökenli veya diğer ülke vatandaşlarının sahip olduğu gayrimenkuller için kullanılmaktadır.
  • Eşdeğer Koçan: 1974 sonrasında Güney’deki taşınmaz mallarını bırakarak Kuzey’e göç etmiş Kıbrıs vatandaşlarına, geride bırakılan gayrimenkulleri değerinde verilmiş emlaklar için kullanılmaktadır.
  • Tahsis Koçan: 1974 sonrasında Türkiye’den göç eden veya ülkeye üstün hizmetlerde bulunan kişilere KKTC tarafından verilmiş gayrimenkuller için kullanılmaktadır.

Konu hakkında daha fazla bilgi almak için Koçan Ne Demek? Kıbrıs’ta Koçan Türleri ve Farkları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Tahsis Koçanlı Konut Satın Alınır mı?

Tahsis koçanlı ev alınır mı?

KKTC’de konut satın alırken farklı koçan türleri ve avantajları özellikle yabancı yatırımcıları düşündürmektedir. Güvenilirlik ve yatırım fırsatları açısından bütün koçan türleri eşit olmakla birlikte, piyasada oluşan arz ve talep dengesi sebebi ile kimi koçan türleri daha yüksek fiyatlanmaktadır. Bununla birlikte tahsis koçanlı konutlar da dahil olmak üzere bütün koçan türleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devleti nezdinde eşit yer almaktadır. Bu sebeple tahsis koçana sahip bir konutu gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gayrimenkul yatırımı yapmak ve KKTC emlak piyasası hakkında aklınıza takılan her türlü sorunun cevabını almak için sayfa içerisinde yer alan iletişim butonunu kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

1920 1080 Akol Blog


    Arama yapınız
    Akol Group © 2022. Tüm hakları saklıdır.