Rayiç Bedel Ne Demek? Kıbrıs’ta Rayiç Bedel Nasıl Hesaplanır?

Kuzey Kıbrıs’ta ev satın almak pek çok avantaj ve fırsat sunmaktadır. Elbette, her ülkede olduğu gibi Kıbrıs’ta da gayrimenkuller vergilendirilmektedir. Kişiler konut alım-satımlarında veya konut sahibi olmaları durumunda bazı vergilere tabidirler. Bu vergilerin hesaplanmasında sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri de rayiç bedel belirlenmesidir. Peki, bu bedel veya bir diğer adıyla pazar değeri tam olarak nedir? Kuzey Kıbrıs’ta nasıl hesaplanmaktadır?

Rayiç Bedel Nedir?

Rayiç bedel nedir?
Rayiç bedel nedir?

Bu terim bir emlak veya gayrimenkulün devlet kurumları tarafından belirlenmiş değerini ifade etmektedir. Bu bedelin hesaplanmasında birçok kriter yer almaktadır. Bununla birlikte rayiç bedellerin belirlenmesinde kullanılan en önemli faktör ortalama değerdir. Bir konutun pazar değerini aynı bölgede yer alan diğer konutların ortalama değeri belirlemektedir.

Rayiç bedeli aynı zamanda konut kredilerinde de önem arz etmektedir. KKTC’de kredi imkanları ile ilgili bilgi almak için Kıbrıs Konut Kredisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Rayiç Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Rayiç bedel hesaplama
Rayiç bedel hesaplama

Eğer bir konutun veya gayrimenkulün rayiç bedelini kendiniz hesaplamak istiyorsanız, bu pek de mümkün olmayabilir. Bunun sebebi bu hesaplamalarda kullanılan parametre bilgilerine erişiminiz olmamasıdır. Bir evin rayiç bedelinin hesaplamasında kullanılan kriterler genel olarak şunlardır;

 • Bölgesel gayrimenkul fiyatları
 • Konutun yaşı ve durumu
 • Araç park etme, asansör imkanları vb. ayrıcalıklar
 • Gayrimenkul yeri ve cephesi
 • Ulaşım imkanları
Kıbrıs'ta rayiç bedel
Kıbrıs’ta rayiç bedel

Konutunuzun bu değerlerinin devlet nezdinde durumunu bilmeden yapılacak hesaplamalar kesin sonuç vermeyecektir. Bununla birlikte eğer yaklaşık bir rayiç bedel hesaplaması yapmak istiyorsanız kullanabileceğiniz yöntemler mevcuttur. Kullanabileceğiniz yöntemlerden biri şu şekildedir;

 1. Bahse konu gayrimenkul ile yaklaşık konumda yer alan ve özellikler bakımından benzerliklere sahip 5 mülk araştırın.
 2. Bu gayrimenkullerin satış değerini metrekare bazında hesaplayın. Bunun için satış fiyatını metrekareye bölmeniz yeterli olacaktır. Örneğin, £80.000 satış fiyatına sahip 100 metrekarelik bir mülkün metrekare başına satış fiyatı £800 olacaktır.
 3. Bulduğunuz 5 gayrimenkulün metrekare birim fiyatlarının ortalamasını çıkartın.
 4. Son olarak bulduğunuz metrekare birim fiyatını sahip olduğunuz veya satın almayı planladığınız mülkün metrekaresi ile çarpın. Ortaya çıkan sonuç size yaklaşık olarak rayiç bedeli gösterecektir.

Eğer bu konu ilginizi çektiyse KKTC Emlak Sektörü Hakkında Bilmeniz Gerekenler adlı makalemizi de beğeneceğinizi düşünüyoruz.

768 432 Akol Blog


  Arama yapınız
  Akol Group © 2022. Tüm hakları saklıdır.