Kuzey Kıbrıs’ta Emlak Vergisi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Kuzey Kıbrıs’ta emlak vergisi yeni bir yatırım yapacak herkesin merak ettiği konulardan bir tanesidir. Hem maliyetleri etkileyen hem de yatırımcı için dikkat edilmesi gereken bir gider kalemi olan emlak vergisiyle alakalı bütün detayları ele alıyoruz. Böylelikle kârlılığı en iyi şekilde elde etmenizi sağlıyoruz.

Kıbrıs’ta Emlak Vergisi Nedir?

Emlak vergisi, devletlerin mali kaynak sağlamak adına her yıl emlak sahiplerinden aldığı bir ödeme olarak bilinmektedir. Ödeme miktarı önceden belirlenmiş kurallar çerçevesinde gerçekleşirken yıllara göre bu miktarda değişiklik meydana gelebiliyor. Bu nedenle de Kıbrıs’ta emlak vergisi mülk sahipleri için zorunlu bir ödeme olarak kabul ediliyor.

Kuzey Kıbrıs’ta Emlak Vergisi Ne Kadar?

Kuzey Kıbrıs’ta emlak vergisi Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında oldukça makul seviyelerde. Bu durum da Kıbrıs’ın neden çok tercih edildiğini açıklar niteliktedir. Peki, KKTC’de emlak vergisi ne kadardır? Emlak vergisi hesaplanırken dikkate alınan yegâne husus gayrimenkulün büyüklüğüdür. Örneğin 150 mbir taşınmaz için ödenmesi gereken emlak vergisi 150 TL’dir. Bu bağlamda m2 başına 1 TL vergi ödenmesi öngörülmüştür. Vergi ödemeleri gerçekleştirilirken evin değeri, konumu, özellikleri ya da satış sırasında belirlenen bedel hiç önemli değildir.

Kıbrıs’ta Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Kuzey Kıbrıs’ta emlak vergisi pek çok ülkeden farklı olarak belediyelere ödeniyor. Bu nedenle de emlak vergisi ödemelerinde tek bir ödeme döneminden söz etmek mümkün değil. Her yıl 1 defa ödenen bu vergi için belediyeler tarafından belirlenen tarihlerde ödemeler yapılıyor. Emlak sahiplerinin bulundukları belediyeyi bilmeleri ve bu belediye tarafından yapılan duyuruları takip etmeleri hayli önemli.

Kıbrıs’ta Kimler Emlak Vergisi Öder?

Kıbrıs’ta bir gayrimenkul sahibi olan herkes gayrimenkul için emlak vergisi ödemekle mükelleftir. Mülk sahibinin yabancı ya da KKTC vatandaşı olması arasında herhangi bir farklılık yoktur. Tapu devir harcı ve diğer harçlardan farklı olarak her yıl ödenmesi gereken emlak vergisinin geciktirilmesi cezalara yol açabiliyor. Bu nedenle de Kuzey Kıbrıs’ta emlak vergisinin geciktirilmemesi ve eksiksiz bir şekilde ödenmesi büyük önem taşıyor.

768 432 Akol Blog


    Arama yapınız
    Akol Group © 2022. Tüm hakları saklıdır.