Koçan Ne Demek? Kıbrıs’ta Koçan Türleri ve Farkları

Kıbrıs’taki gayrimenkul ve emlak ilanlarında en çok karşımıza çıkan terimlerden birisi koçandır. Peki, koçan ne demek? Koçan, Kuzey Kıbrıs’ta tapu senetlerine verilen isimdir. Bu makalede sizlerle koçan türlerini ve koçanlar arasındaki farklılıkları paylaşacağız.

Koçan Türleri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkı tapu senedi yerine koçan kelimesini kullanmaktadır. Peki, kaç tür koçan vardır? Genel çerçevede üç çeşit koçan türü bulunmaktadır. Bu koçan türleri arasındaki en temel farkı oluşturan şey koçanın hangi şart ve zamanlarda mal sahibinin mülkiyetine geçtiğidir. Bunun dışında koçan türleri arasında bir nitelik farkı bulunmamaktadır. KKTC’de bulunan koçan türleri şunlardır;

Türk Koçan

Bu koçan türü Kıbrıs topraklarının 1974 yılında bölünmesinden önce sahibi Türk veya 3. ülke vatandaşı olan gayrimenkuller için verilen tapu türüdür. Türk koçanlı gayrimenkullerin üzerindeki bütün haklar tartışmasız biçimde mal sahiplerindedir.

Eşdeğer Koçan

Eşdeğer koçan aynı dönemlerde Kıbrıs’ın güneyinden kuzeyine göç etmek zorunda kalmış kişilere verilmiş bir tapu türüdür. Güneyde taşınmazlarını bırakan vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için verilen bu tapu türü, kişilerin güneydeki mallarına eşit değerde verilmiştir.

Tahsis Koçan

Tahsis koçan KKTC devleti tarafından birçok farklı sebeple verilebilen bir koçan türüdür. Özellikle 1974 yılı sonrası adaya göç etmiş veya ülkesine üstün hizmette bulunmuş kişilere verilmiştir. Bu koçan türü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti koruması altındadır ve oldukça güvenli bir tapu türüdür.

Hangi Koçan Türünü Tercih Etmelisiniz?

Kuzey Kıbrıs’ta herhangi bir koçan türü diğerinden üstün değildir. Bütün koçan türleri KKTC devleti tarafından geçerliliği kabul gören ve devlet garantisi altında yer alan resmi belgelerdir. Bu yüzden bir gayrimenkul satın almak istediğinizde koçan türleri hakkında endişe etmenize gerek yoktur.

Kuzey Kıbrıs’ta daire, villa veya arsa satın almak istediğinizde bütün koçan türlerinin devlet tarafından onaylı resmi belgeler olduğunu unutmamalısınız.

Koçan Türleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Bütün koçan türleri kişinin mülkiyet haklarını korur ve oldukça güvenilirdir.
  • Koçan türlerinin tamamı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti koruması altındadır.
  • Bir mülkün koçan tipi gayrimenkul satış fiyatlarında farklılıklara sebep olabilmektedir.
768 432 Akol Blog


    Arama yapınız
    Akol Group © 2022. Tüm hakları saklıdır.