KKTC’de Apartman Yönetimi Hakkında Merak Ettikleriniz

KKTC’de birçok apartman kompleksi, apartman yönetimine sahiptir. Bu yönetimler, apartman sakinlerinin günlük ihtiyaçlarını karşılamak ve apartmanın bakımını sağlamak ile sorumludur. Peki KKTC’de apartman yönetimi hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir? Bu konuda merak edebileceğiniz her şey için okumaya devam edin.

Kıbrıs’ta Apartman Yönetimi Hangi Yasa ile Düzenlenmiştir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kat mülkiyeti ve kat irtifakı tüzüğü, gayrimenkul sahiplerinin haklarını ve sorumluluklarını düzenleyen bir tüzüktür. Tüzükte yer alan önemli başlıklar şunlardır:

Kat mülkiyeti nedir?

Bir yapıda bağımsız bölümlerin tamamının veya bir kısmının maliklerine ortak mülkiyet hakkı veren bir tür mülkiyet şeklidir.

Kat irtifakı nedir?

Henüz tamamlanmamış bir yapıda bağımsız bölümlerin yapımı sırasında arsa sahibi tarafından verilen izinle, bağımsız bölümlerin yapımı sırasında arsa paylarına göre belirlenen ortak mülkiyet hakkıdır.

Kat mülkiyeti ve kat irtifakı arasındaki fark nedir?

Kat mülkiyeti ve kat irtifakı arasındaki fark ise kat mülkiyetinde bağımsız bölümler tamamlanmışken, kat irtifakında henüz tamamlanmamış olmasıdır.

Mülkiyetin kurulması

Kat mülkiyeti kurulması için yapı kullanma izni alınmış olmalıdır.

İrtifakın kurulması

İrtifakın kurulması için ise henüz tamamlanmamış bir yapıda arsa sahibinin izni gereklidir.

Kat mülkiyeti ve kat irtifakı tapularının düzenlenmesi, iptali ve devri

Kat mülkiyeti ve kat irtifakı tapularının düzenlenmesi, iptali ve devri tapu sicil müdürlüklerinde yapılmaktadır.

Apartman Yönetimi Nedir?

Apartman yönetimi, apartman sakinlerinin ortak ihtiyaçlarını karşılamak ve apartmanın yönetimini sağlamak için oluşturulan bir yapıdır. Bu yapı bina sakinleri tarafından seçilen bir yönetim kurulu tarafından yönetilmektedir. Yönetim kurulu, binanın günlük işlerinden sorumludur ve konut sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli hizmetler sunar.

Yönetim Ne İş Yapar?

Apartman yönetimi, bina sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılamak ve apartmanın bakımını sağlamak için çeşitli işler yapar. Yönetim genel olarak ortak alanların temizliği, bakımı ve onarımı gibi işlerden sorumludur. Ayrıca, apartman sakinlerinin ortak alanlarını kullanımı ile ilgili düzenlemeleri yapar, güvenlik önlemleri alır ve apartman sakinlerinin şikayetlerini çözüme kavuşturur.

Yönetim Nasıl Oluşturulur?

Apartman yönetimi, bina sakinleri tarafından seçilen bir yönetim kurulu tarafından oluşturulmaktadır. Yönetim kurulu, apartman sakinleri arasından seçilmekte ve konutların yönetimini sağlamak için gerekli olan tüm işleri yapmaktadır. Elbette, apartman yönetimleri, KKTC’deki yasalar tarafından belirlenen bazı kurallara uymakla yükümlüdürler.

Apartman Yönetimine Katılmanın Avantajları Nelerdir?

Bina sakinlerinin yönetime aktif katılımda bulunması konut sahiplerinin ortak ihtiyaçlarını karşılamak ve apartmanın bakımını sağlamak için birlikte çalışmalarını mümkün kılacaktır. Ayrıca, apartman yönetimine katılmak, sizin ihtiyaçlarınızın da giderilmesi için size birçok fırsat sunacaktır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Ortak alanların daha iyi bakımı ve temizliği
 • Apartman sakinlerinin güvenliği için gerekli önlemlerin alınması
 • Daha iyi bir yaşam kalitesi için ortak alanların kullanımına yönelik kuralların belirlenmesi
 • Apartmanın değerinin artması

Apartman Yönetimine Katılmak Zorunlu Mudur?

KKTC’de apartman yönetimine katılmak yasal bir zorunluluktur. Yönetim planı oluşturulduktan sonra, bina sakinleri yönetim planını imzalamak ve yönetim kuruluna katılmak zorundadır. Bu, apartmanın düzgün bir şekilde yönetilmesini sağlar ve ortak alanların düzenli olarak bakım ve onarımını garanti eder. Yönetim planında belirtilen kurallara uymayan apartman sakinleri cezai yaptırımlara maruz kalabilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

KKTC’de apartman yönetimi hakkında birçok soru var. Bazı sıkça sorulan sorular şunlardır:

 • Apartman yönetimi giderleri nasıl hesaplanır? Yönetim planında belirtilen giderler, kat maliklerinin mülkiyet oranlarına göre hesaplanır. Bununla birlikte bu oranın eşit aidatlara bölündüğü de olmaktadır.
 • Yönetim kurulu nasıl seçilmektedir? Yönetim kurulu, bina sakinleri tarafından yapılan oylama ile seçilmektedir. Yönetim kurulu, yönetim planında belirtilen sürelerde yeniden seçilmektedir.
 • Yönetim kurulu üyeleri ücret alır mı? Yönetim kurulu üyeleri, binanın yönetimi için ücret almaz. Ancak, yönetim planında belirtilen hizmetler için bir ücret belirlenebilmektedir.
 • Apartman yönetimi için avukat tutmak zorunlu mudur? Hayır yönetim için avukat tutmak zorunlu değildir. Ancak, yönetim ile ilgili hukuki konularda uzmanlaşmış bir avukattan yardım almak faydalı olabilmektedir.

KKTC’de apartman yönetimi hukuki bir zorunluluktur ve apartmanın düzgün bir şekilde yönetilmesini sağlar. Konut sahipleri bu yönetim planına uymak ve yönetim kuruluna katılmakla yükümlüdürler. Apartman yönetimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, bir avukattan veya yönetim kurulu üyelerinden yardım alabilirsiniz.ü

Konu ile ilgi Kıbrıs’ta Mülk Yönetimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler sayfamıza göz atmak istebilirsiniz.

2560 1707 Akol Blog


  Arama yapınız
  Akol Group © 2022. Tüm hakları saklıdır.