KKTC Tapu Devir Harçları 2022 Yılı için Ne Kadar?

Kuzey Kıbrıs’ta konut sahibi olmanın avantajları son yıllarda pek çok kişi tarafından fark edilmektedir. Buna uygun olarak bu benzersiz adada her yıl on binlerce konut satılmaktadır. Elbette, satış süreci ile ilgili kimi vergi, masraf ve prosedürler bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok merak edilen konu ise tapu devir harçlarıdır. Bu yazımızda KKTC tapu devir harçları 2022 yılında ne kadar? sorusunun cevabını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Kıbrıs’ta Tapu Devir Harcı Ne Kadar?

Kıbrıs tapu devir harçları
Kıbrıs tapu devir harçları

Taşınmaz mal devir harcı olarak da geçen tapu devir harçları Kuzey Kıbrıs’ta kişinin durumuna göre farklılık gösterebilmektedir. Standart tapu devir harcı %6 olarak belirlenmişken kimi zamanlarda bu bedelde indirimler yapılabilmektedir. Özellikle yabancı yatırımcılar tarafından satın alınan ilk gayrimenkul olması durumunda bu bedel %3’e düşmektedir. Bununla birlikte ikinci veya üçüncü satın alımlarda harç bedelinde artış görülebilmektedir. Ancak KKTC tapu devir harçları için satış bedeli yerine rayiç bedel baz alınmaktadır.

Eğer tapu devir harçları için geçerli olan bu bedel hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız Rayiç Bedel Ne Demek? Kıbrıs’ta Rayiç Bedel Nasıl Hesaplanır? sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Tapu Devir Harcı Nedir?

Tapu devir harçları hemen her ülkede geçerli gayrimenkul satışları için talep edilen bir vergi türüdür. Bu vergi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde rayiç bedel üzerinden hesaplanmaktadır.

KKTC’de Ev Alırken Ödenen Diğer Vergi ve Masraflar

KKTC'de tapu devir harçları
KKTC’de tapu devir harçları

Her ülkede olduğu gibi gayrimenkul ve taşınmazların el değiştirmesi durumunda ödenmesi gereken çeşitli vergiler ve ücretler bulunmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz tapu devir harçları dışında KKTC devleti tarafından Katma Değer Vergisi, Stopaj ve Damga Pul Harcı talep edilmektedir.

  • Damga Pul Harcı: Satış sözleşmelerinin geçerli olması için alıcı tarafından %0,5 olarak ödenmektedir.
  • Katma Değer Vergisi: Kâr amaçlı satışlarda %5 KDV alıcı tarafından ödenmektedir.
  • Stopaj: Kâr amaçlı satışlarda %4, kişiler arası satışlarda ise %2,8 olmak üzere satıcı tarafından ödenmektedir.

Bizimle İletişime Geçin

Kıbrıs’ta gayrimenkul satın alma konusunda her türlü bilgi için sayfa içerisinde yer alan iletişim formuna bilgilerinizi bırakarak bize ulaşabilirsiniz. Böylece KKTC’de gayrimenkul ve emlak yatırımlarınızda sizin için en doğru yolu bulmanızda size yardımcı olabiliriz.

768 432 Akol Blog


    Arama yapınız
    Akol Group © 2022. Tüm hakları saklıdır.