KKTC Kiralık Ev Fiyatları – Kıbrıs’ta Ortalama Ev Kiraları

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti son yıllarda emlak yatırımı yapmak isteyenlerin gözde ülkelerinden birisi olmuştur. Emlak yatırımcılarının Kuzey Kıbrıs’ı tercih etmelerindeki en büyük nedenlerin başında döviz üzerinden kira geliri elde etme olanağı gelmektedir. KKTC kiralık ve satılık ev fiyatları döviz -ağırlıklı olarak İngiliz Sterlini- üzerinden değerlendirilmektedir. Peki, Kıbrıs’ta ev kiralamak veya kira geliri elde etmek isteyenleri bekleyen ortalama kira fiyatları hangi seviyededir?

KKTC’de Kiralık Ev Fiyatları

Kıbrıs’ta kiralanan ev ve konut çeşitleri daireler, villalar ve müstakil evlerdir. KKTC kiralık ev fiyatları kiralanan mülkün konumuna (bulunduğu şehir veya şehir içi konumu), metrekaresine, oda sayısına, eşyalı olup olmamasına veya sahip olduğu diğer ayrıcalıklara (havuz, resepsiyon, otopark vb.) göre farklılık göstermektedir.

Bu parametrelerde değişen özelliklerine bağlı olarak Kuzey Kıbrıs’ta ortalama aylık ev kiraları şu şekildedir;

  • Daire Kiraları: £200- £1.000
  • Villa Kiraları: £500- £1.750
  • Müstakil Ev Kiraları: £450- £1.000
KKTC kiralık ev fiyatları

Şehirlere Göre Kira Seviyesi

KKTC kiralık ev fiyatları şehirlere göre değişkenlik göstermektedir. En yüksek kiralar sırası ile Girne, Lefkoşa, Gazimağusa, İskele, Güzelyurt ve Lefke şehirlerindedir. Örneğin Girne’de 3+1 kiralık daireler ortalama £350- £750 arasında değişirken, aynı özelliklere sahip daireler Gazimağusa’da £300- £700, Lefke’de ise £150- £300 aralığındadır.

Elbette, kira seviyesiyle doğru orantılı bir şekilde ev fiyatlarında da yükseliş görülmektedir.

Kıbrıs’ta Kiralamak için Ev Satın Almak Mantıklı mı?

Kiralamak üzere KKTC’de ev satın almak oldukça mantıklı bir yatırımdır. Bunun başlıca sebepleri emlak amortisman süresinin kısa olması (10- 12 yıl), döviz üzerinden kira geliri elde etme imkânı ve Kıbrıs’ta konut satın almanın yakın gelecekte yüksek kazanç vadetmesidir.

KKTC’de ev kiraları

KKTC’de Kimler Ev Kiralar?

Kuzey Kıbrıs eğitim ve turizm sektörü ile ön plana çıkan bir ülkedir. Bu yüzden yüksek bir turist ve öğrenci nüfusuna sahiptir. Turistler ve öğrenciler adada geçirecekleri sürenin daha kısıtlı olmasından dolayı kiralık evleri en çok tercih eden gruplardır. Bunun yanı sıra KKTC yerli nüfusunun azımsanmayacak bir kesimi de kiralık evleri tercih etmektedirler.

Kısacası, Kıbrıs’ta kiralık evler turistler, öğrenciler ve yerli halktan oluşan geniş bir kitle tarafından tercih edilmektedir.

768 432 Akol Blog


    Arama yapınız
    Akol Group © 2022. Tüm hakları saklıdır.