Kira Getirisi için KKTC’de Ev Almak

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gayrimenkul yatırımları düzenli gelir sağlaması için kiralanmaktadır. Kira getirisi oldukça yüksek olan KKTC’de ev satın alanlar bu durumun avantajlarını sonuna kadar yaşamaktadırlar. Peki, Kıbrıs’ta kira getirisi için ev sahibi olanları bekleyen fırsat ve olanaklar nelerdir?

Döviz Üzerinden Kira Getirisi

Kıbrıs’ı diğer emlak yatırım bölgelerinden ayıran en önemli unsurlardan biri, emlak işlemlerinin döviz üzerinden gerçekleştirilmesidir. Böylece İngiliz Sterlini ödeyerek satın aldığınız bir konut, İngiliz Sterlini talep ederek kolayca kiralamanız veya satmanız mümkündür. Bu durum kira getirisi bakımından avantaj sağladığı gibi konut değerlerinin enflasyon gibi ekonomik etmenlere karşı korunması açısından da oldukça önemlidir.

Kiralama Hızı ve Oranı

Kira getirisi amacıyla yatırım yapanları en çok ilgilendiren şeyler kira fiyatları, kiralama hızı ve oranıdır. Kuzey Kıbrıs’ta kiralama hızı ve oranı oldukça yüksektir. Bunun sebebi ülkede kiralık ev ve gayrimenkullere gösterilen büyük ilgidir. Ülke içerisinde yer alan öğrenci, turist ve yerel halkın büyük çoğunluğu kiralık evlerde yaşamayı tercih etmektedir. Böylece evler nüfusun talebi doğrultusunda hızlı ve yüksek oranda kiralanmaktadır.

Emlak Amortisman Süresi

Elbette, yatırımcılar için göz önüne alınması gereken bir diğer konu da amortisman süreleridir. Amortisman süresi, bir gayrimenkul değerini kira veya farklı kâr getirisi yolları ile ne kadar zamanda karşıladığını tanımlayan bir terimdir. Kuzey Kıbrıs’ta emlak amortisman süresi 8-12 yıl arasında yer almaktadır ve bu süre dünya ortalamalarının (20 yıl) çok altındadır.

KKTC’de Ortalama Ev Kiraları

Son olarak Kıbrıs’ta düzenli kira getirisi ile kazanç sağlamak isteyen yatırımcıların bilmesi gereken bir diğer şey ortalama ev kiralarıdır. KKTC’de ev kiraları bölgelere ve birçok farklı etmene bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama olarak şu şekildedir;

Lefkoşa’da Ev Kiraları

Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’da ev kiraları aylık £150 ila £850 aralığında değişmektedir. En yüksek daire kiraları £500, villa kiraları ise £850 seviyelerindedir.

Girne’de Ev Kiraları

KKTC’de turistlerin en çok ziyaret ettiği şehir olan Girne’de ev kiraları aylık £200 ila £1800 aralığında değişmektedir. En yüksek daire kiraları £750, villa kiraları ise £1800 seviyelerindedir.

Gazimağusa’da Ev Kiraları

Ülkenin en yüksek öğrenci nüfusu ve üniversite sayısı ile ön plana çıkan Gazimağusa’da ev kiraları aylık £100 ila £1000 aralığındadır. En yüksek daire kiraları £700, villa kiraları ise £1000 seviyelerindedir.

İskele’de Ev Kiraları

Kıbrıs’ta emlak projelerinin hızla yükseldiği İskele’de ev kiraları aylık £250 ile £1500 arasında değişmektedir. En yüksek daire kiraları £1000, villa kiraları ise £1500 seviyelerindedir.

İletişime Geçin Kuzey Kıbrıs’ta kira getirisi amacıyla ev satın almanın sağladığı bütün avantajlar ve güncel kira rakamları hakkında daha detaylı bilgi almak için sayfa içerisinde yer alan iletişim butonunu kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

768 432 Akol Blog
Akol Group © 2022. Tüm hakları saklıdır.