Kıbrıs’tan Ev Nasıl Alınır?

Kıbrıs’tan ev nasıl alınır? konusunda bütün detayları öğrenerek başarılı bir deneyim yaşamak istiyorsunuz değil mi? O halde yapmanız gereken oldukça basit! Ev alma şartları ve ev alırken mutlaka dikkat edilmesi gerekenleri değerlendirerek size uygun bir deneyim yaşayabilirsiniz. İşte Kıbrıs’tan konut almak için mutlaka dikkat etmeniz gerekenler!

Kıbrıs’tan Ev Alma Şartları

Kıbrıs, bağımsız bir devlet olarak kendi kuralları çerçevesinde yönetilmektedir. Bu nedenle de KKTC’de bir ev satın almak isteyen kimseler için öncelikle vatandaşlık detayına dikkat edilir. Eğer Kıbrıs vatandaşıysanız ev almada hiçbir engel yoktur. Ama yabancıysanız belli sınırlamalar dahilinde ev satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra her birey kendi adına ev satın alabilmektedir. Karı koca olarak çiftlerin yalnızca 1 gayrimenkul satın alma hakları bulunmaktadır. Son olarak bir yabancının yatırım amacıyla birden fazla ev satın alması söz konusuysa uluslararası sermayeli bir şirketin mevcudiyetinden söz etmek gerekir.

Kıbrıs’ta Ev Alma Süreci

Yukarıdaki tüm değerlendirmeler ışığında Kıbrıs’ta ev alma sürecinin nasıl işlediğine de göz atmak gerekmektedir. Bu sayede yatırımcıların sürprizlerle karşı karşıya kalması söz konusu olmayacaktır. İşte birbirinden önemli detaylar ve Kıbrıs’ta ev alma süreci!

  • Ev belirleme ve karar verme süreci sonrasında gayrimenkul satış sözleşmesi düzenlenmektedir,
  • Sonrasında Maliye’ye damga vergisi ödemesi yapılmaktadır,
  • Satış sözleşmesinin hazırlanmasından itibaren 21 gün içerisinde tapu kaydına işleme gereklidir,
  • Bakanlar Kurulu’ndan gelecek onayla tapu devrinin kesinleşmesi söz konusu olur,
  • Tapu harcı muafiyeti %3 olarak belirlenir ve bu muafiyetten bir kez yararlanırsınız,
  • Kıbrıs vatandaşı olmayalar için tapu inceleme ve onay süreci 12 aya kadar uzayabilmektedir. Ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için bu süre 1-2 aydır.

Tüm bu aşamalar tamamlandığında ev satın alma işlemi sona erer. Ama evin satın alınması tamamlandığında emlak vergisi ve diğer bütün hususlar dikkate alınmak durumundadır.

Kıbrıs’ta Emlak Vergisi

Kıbrıs’tan ev nasıl alınır sorusu kadar önemli bir detay da emlak vergisidir. Emlak boyutunun m2cinsinden değerlendirilmesiyle emlak vergisi hesaplanır. Kıbrıs’ta emlak vergisi m2 başına 1 TL olarak belirlenmiştir.

Bu konuda daha fazla bilgi almak için Kıbrıs’ta Ev Almak için Yapmanız Gerekenler Neler? sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

768 432 Akol Blog


    Arama yapınız
    Akol Group © 2022. Tüm hakları saklıdır.