Kıbrıs'ta ticari gayrimenkul

Kıbrıs’ta Ticari Gayrimenkul Yatırımı Yaparken Şunlara Dikkat Edin

Günümüzde emlak ve gayrimenkul satın almak en fazla kazanç sağlayan yatırım seçeneklerinden biri haline gelmiştir. Özellikle, yatırım amacıyla satın alınan ticari gayrimenkuller yüksek ve düzenli bir pasif gelir yaratmaktadır. Elbette, bunun karşılığı olarak ticari olarak sınıflandırılmış emlak ve gayrimenkullerin fiyatları da daha yüksek olmaktadır. Fiyatların yüksek olması dükkan, mağaza vb. ticari gayrimenkul satın alırken daha detaycı ve dikkatli olmamızı gerektirmektedir. O halde Kıbrıs’ta ticari gayrimenkul satın alırken nelere dikkat etmelisiniz? bir göz atalım.

Konum

Turizm ve eğitim sektörünün desteği ve yabancı yatırımcıların sürekli olarak artan ilgisi sebebi ile Kuzey Kıbrıs’ta emlak sektörü hızla gelişmektedir. Bu gelişimin sonucu olarak pek çok gayrimenkul projesi hayata geçirilmiştir. Kıbrıs’ın hemen her bölgesinde gayrimenkul ve emlak yatırımlarından kazanç sağlamak mümkündür.

Buna rağmen Kıbrıs’ta ticari gayrimenkul yatırımı yapmayı düşünenler genel olarak şehir merkezlerine ve büyük şehirlere yönelmektedirler. Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne gibi popülasyonun ve ticari hareketliliğin daha yüksek olduğu bölgelerde ticari emlak satın almak daha mantıklı görünmektedir.

İşlev

Kıbrıs’ta ticari gayrimenkul yatırımı yaparken dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri de konutun kullanım amacı ve işlevidir. Her bir ticari girişimin gereklilikleri farklı olmaktadır. Örneğin, gıda sektörü için mutfak ve tuvalet gibi gereklilikler bulunmaktadır. Giyim sektöründe ise daha geniş bir alan ve depo bölümü gerekebilmektedir.

Yatırım yaparken bu gibi sektör gereksinimlerini gözeterek hareket etmeniz, ticari gayrimenkullerden maksimum kazanç elde etme ihtimalinizi artıracaktır.

Koçan Türleri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde koçan olarak adlandırılan tapu ve tapu türleri, emlak ve gayrimenkul yatırımlarında gözetilmesi gereken bir faktördür. Eşdeğer, Türk ve Tahsis koçan türlerinin yanı sıra ticari kullanıma uygun konutların tapu türleri de farklı olmaktadır. Ticari kullanıma uygun özellikte tapulara sahip konutlara yatırım yapmak, Kıbrıs’ta ticari gayrimenkul yatırımı yaparken sizi bir adım önde başlatacaktır.

Tapuda belirtilen kullanım türlerinin işletmenin amacına uygun olmaması, belediye ve bakanlık gibi kurumlardan alınması gereken izinlerde önünüzü tıkayabilmektedir. Bu yüzden tapu türleri ve koçan çeşitleri hakkında iyi bir bilgi sahibi olmalı ve gerekiyorsa Kuzey Kıbrıs’ta ticari gayrimenkul satın almadan önce emlak yatırım danışmanlarından faydalanmalısınız.

768 432 Akol Blog


    Arama yapınız
    Akol Group © 2022. Tüm hakları saklıdır.