Kıbrıs’ta Tapu Harcı Hesaplama Rehberi

Kıbrıs’ta tapu harcı hesaplama süreci, taşınmaz yatırımı gerçekleştirmek isteyen yatırımcılar için oldukça önemli bir konudur. Özellikle Kıbrıs’ta daha önce hiç yatırımı bulunmayan ve ne kadar ödemesi gerektiğini bilmeyenler için ‘Tapu Devir Harcı Oranı’ ile ilgili tüm detaylara göz atmak gerekir. Bu rehberde hem ‘Tapu devir harcı nedir?’ sorusuna cevap bulacak hem de ‘Tapu devir harcı hesaplama’ konusunda bilgi sahibi olabileceksiniz.

Tapu Devir Harcı Nedir?

Kıbrıs’ta tapu işlemlerinin gerçekleştirilmesi sürecinde ödenmesi gereken vergi türlerinden biri de tapu devir harcıdır. Bu harç Kıbrıs’ta Tapu Dairesi’ne ödenen ve miktarı oransal olarak belirlenen bir gider türüdür. Gayrimenkul alışverişi esnasında ödenen Tapu devir harç oranı kural olarak %6’dır. Bu durumda alıcı gayrimenkul satış değeri üzerinden %6 oranında harç ödemesi gerçekleştirmektedir. Ancak kimi durumlarda bu oran değişebilmektedir.

Tapu devir harcıyla alakalı oran %6 olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte amatör alıcılar için bu oranın bir defaya mahsus olmak üzere %50 oranında indirilmesi söz konusudur. Böylelikle tapu devir harcının ilk defa gayrimenkul alanlar için %3 olarak ödenmesi mümkündür. Tapu işlemlerinin tamamlanması adına bir gereklilik olan bu harcı ‘Tapu Dairesi’ne ödeyerek işlemlerin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Tapu Devir Harcı Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılıyor?

Kıbrıs’ta gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen bir yatırımcı olarak tapu devir harcı ne kadar? diye düşünüyorsanız aşağıdaki hesaplamayı dikkate alarak kendi ödeyeceğiniz miktarı bulabilirsiniz.

100.000 Euro satış değeri ile alıcı tarafından tercih edilen bir gayrimenkul için Tapu Devir Harcı %6 oranla 6.000 Euro olarak ödenmek durumundadır. Ancak alıcının Kıbrıs’ta daha önce hiç gayrimenkul yatırımının olmaması ve amatör bir yatırımcı olması durumunda bu tutar %50 indirime tabi olacak ve 3.000 Euro olarak ödenecektir.

Tapu Devir Harcı Ne Zaman Ödenmelidir?

Hesaplama yöntemlerini uygulamalı olarak gerçekleştirdiğimiz Tapu Devir Harcı, Kıbrıs’ta tapu işlemlerinden önce ödenmelidir. Çünkü Tapu Dairesi başvuruları değerlendirirken harç ve vergi ödemelerini kontrol eder. Herhangi bir eksiklik durumunda tapu işlemleri duracaktır. Zaman kaybetmemek ve tapu işlemlerinde sorun yaşamamak adına Tapu Dairesi’nde işlemleri gerçekleştirmeden önce ödemeyi yapmalısınız.

1920 1080 Akol Blog
Akol Group © 2022. Tüm hakları saklıdır.