Kıbrıs’ta Kira Kontratı Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kıbrıs’ta kira kontratı hem ev sahibi hem kiracı için büyük önem arz etmektedir. Çünkü ev sahibi ve kiracı arasında olan bütün anlaşmazlıkların tek çözümü ev sahibi ve kiracı arasında yapılan kira kontratıdır. Fakat kira sözleşmesi doğru yapılmadığı sürece hiçbir hükmü yoktur. Bu yazımızda bu yazımızda Kira kontratı nedir ve nasıl yapılmalıdır. Bunları inceleyeceğiz.

O halde kira kontratı nedir? Kira kontratı yaparken nelere dikkat etmeliyiz. Bunları inceleyelim.

Kira kontratı, diğer adıyla kira sözleşmesi kiracı ve ev sahibinin ev kiralarken aralarında yapmış oldukları bir tür yazılı belgelerdir. Kontrattaki bilgiler ev sahibi ve kiracı arasındaki olan anlaşmayı sağlayacak ve kiracıyı ve ev sahibinin mağduriyetini en aza indirecektir.

Kira sözleşmesi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Öncelikle ister ev sahibi olun ister ister kiracı olun eğer kontratınız yoksa ne sorun yaşanırsa yaşansın aralarında verilen sözlerin hiçbir hükmü yoktur. Ev sahibi ve kiracı arasında herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için bu belgenin olması zorunludur.
  • Kira sözleşmesinde söz konusu olan evin detaylı adresi ve özellikleri açık bir şekilde belirtilmelidir. Kontrat ‘ta iki tarafında kimlik bilgilerinin ve imzasının olması gerekmektedir.
  • Sözleşmenin geçerlilik süresi kontratta belirtilmelidir.
  • Kira depozitosu varsa ise eğer miktarının kaç olduğu kontratta belirtilmelidir.
  • Belirtilen parasal değer yazı ve rakamla kontrat ‘ta gösterilmelidir.
  • Kiracı ve ev sahibine ayrı ayrı kira sözleşmesinin kopyası verilmeli ve ıslak imza olmalıdır.
  • Eşyalı veya eşyasız iki türlü de kiraya verilen evdeki bütün demir başların listesi kontrata eklenmesi gerekmektedir. Bu eşya veya demir başlarda oluşacak olan hasarın kim tarafından ne şekilde ödeneceği kontratta açık bir şekilde belirtilmelidir.
  • Mal sahibi ve kiracı arasında bir anlaşmazlık yaşanması durumunda hangi mahkemelerin ve icra müdürlüklerinin yetkili olacağı da sözleşmeye dahil edilmeli.

Bu yazımızda kıra kontratı nedir? Kira kontratı yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Konularını inceledik. İster ev sahibi olun ister kiracı herhangi bir mağduriyet yaşamamanız için yazımızı dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ederiz.  Kira kontratı olmadan ev kiralamayınız ya da evinizi kiraya vermeyiniz.

Kıbrıs’ta kira kontratı konusunda detaylı bilgi almak için şimdi bize ulaşabilir, faydalı içeriklerimizi okumaya devam edebilirsiniz.

768 432 Akol Blog
Akol Group © 2022. Tüm hakları saklıdır.