Kıbrıs’ta Ev Alma Şartları Nelerdir? Kimler Ev Alabilir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gayrimenkul ve emlak yatırımcılarının sıklıkla tercih ettikleri bir ülkedir. Bu yatırımcılar arasına katılarak kazanç sağlamak isteyenlerin en çok sorduğu soruların başında ise “Kıbrıs’ta ev alma şartları nelerdir?” ve “Kıbrıs’ta kimler ev satın alabilir?” soruları gelmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa’dan pek çok kişi KKTC’de ev satın almaktadır. Peki, Kıbrıs’ta ev almak için hangi şartları yerine getirmek gereklidir ve bu konuda sınırlamalar nelerdir?

Yabancılar İçin Ev Satın Alma Süreci

KKTC’de ev alma şartları

İlk olarak Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği üyesi devletlerin vatandaşlarının da Kuzey Kıbrıs’ta yabancı statüsünde yer aldıklarını belirtmemiz gerekir. Bununla birlikte Kıbrıs’ta yabancılar için ev alma şartları çok sert değildir.

KKTC’de yabancı ülke vatandaşları ev veya arsa satın alabilmektedirler. Bunun yanı sıra ev alana oturma izni de verilmektedir ancak yabancıların konut ve arsa alım satımlarına belirli limitler konulmuştur.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişiler KKTC’de gayrimenkul satın almak istediklerinde en fazla 1 ev, 1 dönüm arsa veya 1 dönüm tarla kabul edilen arazi sahibi olabilmektedir. Aile içerisinde bireylerin ayrı ayrı satın alma hakları bulunmakla birlikte çekirdek aile (anne, baba ve çocuk) için bu sınırlamalar ortak tutulmaktadır.

Kıbrıs’ta kimler ev alabilir?

Yukarıda belirttiğimiz sınırlamalar bütün yabancı ülke vatandaşları için geçerlidir fakat daha fazla emlak sahibi olmak isteyen kişilerin kullanabileceği bir yöntem de mevcuttur. Eğer büyük ortağı KKTC vatandaşı olan bir şirkete sahipseniz Kıbrıs’ta ev alma şartları kapsamında bu şirket üzerinden sınırsız bir şekilde gayrimenkul satın alımı yapabilmektesiniz.

Kıbrıs’ta Ev Alma Şartları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • KKTC’de gayrimenkul satın almak isteyen yabancılar 1 konut, 1 dönüm arsa veya 5 dönüm arazi içerisine inşa edilmiş 1 konut satın alabilmektedirler.
  • Bir apartman veya villa sitesine dahil konutlar için arazi genişliği sorun teşkil etmemektedir.
  • Kuzey Kıbrıs’ta kurulmuş ve faaliyet gösteren şirketlerin emlak satın alma hakları sınırsızdır.
  • Yabancı ülke vatandaşlarının KKTC’de emlak sahibi olmaları için İçişleri Bakanlığı’na başvuruda bulunarak Bakanlar Kurulu onayı almaları gerekmektedir. Bu süreç 60 ila 90 gün sürebilmektedir.
  • Yabancıların satın almak istedikleri konut üzerinde bir ipotek veya haciz bulunmuyor olması gerekmektedir.

Bize Ulaşın!

İletişim formuna bilgilerinizi bırakarak bize ulaşın. Kuzey Kıbrıs’ta ev alma şartları ile ilgili bütün sorularınızı yanıtlayalım ve ev satın alma sürecinde size yardımcı olalım.

768 432 Akol Blog


    Arama yapınız
    Akol Group © 2022. Tüm hakları saklıdır.