Kıbrıs’ta Emlak Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gayrimenkul ve emlak sektöründe önemli atılımlarda bulunmaktadır. Bu yükselişin destekçisi olan yerli ve yabancı birçok yatırımcı KKTC emlak piyasasını yakından takip etmektedir. Kıbrıs’ın fırsatlarla dolu gayrimenkul piyasasına aşina olmayanlar için Kıbrıs’ta emlak yatırımı yaparken dikkat etmeniz gereken ana başlıkları paylaşmak istiyoruz.

1- Koçan Türünü Öğrenin

Koçan türü

Kuzey Kıbrıs’ta emlak alım satımlarında karşılaşacağınız en büyük fark koçan türleridir. KKTC’de 3 çeşit koçan veya diğer adı ile tapu türü bulunmaktadır. Bu koçan türleri Türk Koçan, Eşdeğer Koçan ve Tahsis Koçan olarak adlandırılmaktadır. Kıbrıs’ta emlak yatırımı için adım atmadan önce koçan türleri hakkında bilgi edinmeli ve satın almayı düşündüğünüz gayrimenkulü koçan türünü de göz önünde bulundurarak değerlendirmelisiniz.

2- Geri Dönüşü Hesaplayın

Kıbrıs’ta emlak yatırımı yapanları bekleyen amortisman süreleri ortalama 10-12 yıldır. Bir gayrimenkul satın almadan önce emlak amortisman süresini hesaplamalısınız. Emlak amortisman süresi emlak fiyatının, kira gelirine bölünmesi ile öğrenilmektedir. Örneğin £45.000’e satın aldığınız bir evin aylık kira getirisi £300 ise 45.000/300=150 olmaktadır ve yatırımın geri dönüş süresi 150 ay (12,5 yıl) olarak karşımıza çıkmaktadır.

Amortisman süresi

3- Güvenilir Şirketler ile Çalışın

Yatırımlarımızı korumanın ilk adımı güvenilir ortaklarla çalışmaktır. Kıbrıs’ta emlak yatırımı yaparken güvenilir inşaat şirketleri ile çalışmak ileride büyük mağduriyetler yaşamaktan sizi kurtaracaktır. Bir şirketin güvenilirliğini geçmiş projelerini, referanslarını ve şirket tarihini inceleyerek öğrenebilirsiniz. Bunların yanı sıra Kuzey Kıbrıs’ta çalışmakta olan emlakçılara danışarak anlaşmayı düşündüğünüz inşaat firması hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Emlak yatırımı

4- Vergi, Harç ve Diğer Giderler

Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul satın alırken ödemeniz gereken çeşitli vergi ve harçlar bulunmaktadır. Bunlar damga pulu ücreti, katma değer vergisi ve tapu devir harçları gibi Kıbrıs’ta emlak yatırımı yapmadan önce öğrenmeniz gereken gider kalemleridir. Bu giderlerin yanı sıra elektrik, su ve telefon gibi abonelikler için de ayrıca ücret ödemeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Bizimle İletişime Geçin

Bütün bu detaylar ve daha fazlası hakkında bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kıbrıs’ta yapacağınız emlak yatırımları için birlikte hareket edebilir ve sizin için en doğru yatırım imkanlarını bulmanızda yardımcı olabiliriz.

768 432 Akol Blog


    Arama yapınız
    Akol Group © 2022. Tüm hakları saklıdır.