Kıbrıs’ta Apartman Aidatı Ne Kadar?

Kıbrıs’ta apartman aidatı yaşadığınız bölgeye, binanın özelliklerine ve ortak kullanım alanlarının durumuna göre değişiklik göstermektedir. Aidat binanın bakımı, temizliği, güvenliği, ısıtma ve soğutma sistemleri, asansör, bahçe, havuz gibi ortak kullanım alanlarının giderlerini karşılamak için her daire sahibinden alınan bir ücrettir. Apartman aidatı ödemek zorunlu mudur? Bu sorunun cevabı projeden projeye değişiklik göstermektedir, ancak yeni ve lüks projelerde her zaman bir aidat ücreti olduğunu söyleyebiliriz.

Makalemize devam etmeden önce KKTC’de Apartman Yönetimi Hakkında Merak Ettikleriniz sayfamıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

Kıbrıs’ta Apartman Aidatı Nasıl Hesaplanır?

Genellikle konutu satın aldığınız projede bir aidat bedeli bulunmaktadır. Bu aidat bedeli bakım ve onarım sözleşmesi ile belirlenmiştir. Türk Lirası cinsinden olan aidatlarda enflasyon oranında artışlar görülebilmektedir. Bununla birlikte İngiliz Sterlini veya diğer döviz para birimleri ile ödenmesi kararlaştırılan aidatlarda artış yaşanmamaktadır.  Size hizmet vermeyi taahhüt etmiş olan şirket her ayın sonunda daire sahiplerine aidat makbuzu gönderir.

Kıbrıs’ta Ortalama Apartman Aidatı Ne Kadardır?

Apartman aidatı, yaşadığınız bölgeye, binanın özelliklerine ve ortak kullanım alanlarının durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak Kıbrıs’ta apartman aidatları 500 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir. Bu rakamlar sadece bir ortalama olup daha yüksek veya daha düşük aidat ödeyen apartmanlar da bulunmaktadır.

Aidata Hangi Hizmetler Dahildir?

Aidat bedeline genellikle binanın bakımı, temizliği, güvenliği, ısıtma ve soğutma sistemleri, asansör, bahçe, havuz gibi ortak kullanım alanlarının giderleri dahildir. Bunların yanında bazı apartmanlarda su, elektrik, internet gibi faturalar da apartman aidatına dahil edilebilmektedir. Apartman yönetimi fatura miktarlarını daire sahiplerine göstermek zorundadır. Bazı apartmanlarda ortak kullanım alanlarının giderlerinin ayrıca tahsil edildiği de görülmektedir. Bu durumda apartman aidatına sadece binanın bakım ve temizlik giderleri dahil olur

Kıbrıs’ta apartman aidatı binanın ortak giderlerini karşılamak için her daire sahibinden alınan bir ücrettir. Apartman aidatı ödemek yeni bir çok projede zorunludur ve ödenmediği takdirde yasal işlem başlatılabilir. Apartman aidatı nasıl hesaplandığını, ne kadar olduğunu ve neleri kapsadığını bilmek hem daire sahiplerinin hem de kiracıların haklarını korumak için önemlidir.

2560 1707 Akol Blog


    Arama yapınız
    Akol Group © 2022. Tüm hakları saklıdır.