Girne’de Gayrimenkul Yatırımı Yapmak Mantıklı mı?

Kıbrıs, Girne gayrimenkul yatırımı portföyünü çeşitlendirmek isteyen yatırımcılar arasında popüler bir seçimdir. Ülkenin elverişli iklimi ve başarılı gayrimenkul geliştirme geçmişi, onu hem yabancı hem de yerli yatırımcılar için çekici bir pazar haline getiriyor. Ancak her yatırım stratejisinde olduğu gibi Girne’de emlak satın almanın da avantajları ve dezavantajları vardır.

Girne Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Her zaman olduğu gibi emlak yatırımı yapmadan önce bölgeye göz atmamız gerekir. Kıbrıs, Akdeniz’de küçük bir ada ülkesidir. Türk ile Yunan kökenli Kıbrıslılar yaşamaktadır ve yaklaşık bir milyonluk bir nüfusa sahiptir. Başkent, yaklaşık 130.000 kişilik bir nüfusa sahip Lefkoşa’dır. Girne, Kıbrıs’ın kuzey kıyısında yer alır ve yaklaşık 35.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Bununla birlikte bu rakam yerleşik popülasyonu göstermektedir. Adaya giriş yapan turist ve öğrenciler sebebi ile bu rakam oldukça yukarı çıkmaktadır. Elbette bu durum Girne gayrimenkul yatırımı konusunda birçok fırsat yaratmaktadır.

Girne, son yıllarda güzel plajları ve tarihi yerleri nedeniyle uluslararası bir turizm merkezi olarak popüler hale geldi. Bu nedenle uluslararası yatırımcılar da Girne’de gayrimenkul yatırımı yapmakla ilgilenmeye başladı. Bunun en önemli sebebi adanın Türkiye ve Mısır gibi önemli Akdeniz ülkelerine yakınlığı ile merkezi bir tatil cenneti olmasıdır. Elbette bölgedeki en düşük emlak vergisi oranlarının da Kıbrıs’ta olduğunu söylememiz gerekir.

Girne’de Yatırımın Avantajları

Kıbrıs Girne’de gayrimenkul yatırımı yapmak istiyorsanız, bunun birçok avantajı olduğunu göreceksiniz. Şehir tarih, kültür ve doğal güzelliklerle güzel ve zengindir. Hem turistler hem de iş seyahatinde olanlar için otoyollara, havaalanlarına ve limanlara kolay erişime sahip olduğu için yaşamak veya ziyaret etmek için harika bir yerdir.

Girne’de gayrimenkul yatırımının en önemli avantajları şunlardır;

  • Tarihi ve doğası ile zengin bir şehir.
  • İstikrarlı yükselişe sahip emlak fiyatları
  • Düşük amortisman süresi
  • Hızlı kiralama oranları

Elbette, bu tür bir yatırımın avantajları gibi dezavantajlarından da bahsetmemiz doğru olacaktır. Girne’de emlak yatırımı yapmakla ilgili çekinceleriniz şunlar olabilir;

  • Kıbrıs adasının sakin ve küçük olması.
  • Endüstriyel anlamda gelişmemiş olması.
  • Hava sıcaklıklarının yıl boyu yüksek seyretmesi.

Bu yazımızda Girne’de gayrimenkul yatırımı yapmanın sizlere sağlaması muhtemel avantaj ve dezavantajlardan bahsettik. Bu sayede yatırımınıza başlamadan önce birçok farklı noktayı gözden geçirebilir ve en doğru yatırımı yapabilirsiniz. Eğer Kıbrıs’ta gayrimenkul yatırımı ile ilgili daha fazla şey okumak istiyorsanız.

1000 563 Akol Blog
Akol Group © 2022. Tüm hakları saklıdır.