Ev Fiyatı Hesaplama Yöntemleri Nelerdir?

Ev fiyatı hesaplama bir evin satış veya kiralama değerini belirlemek için kullanılan bir yöntemdir. Fiyat hesaplama hem ev sahipleri hem de ev almak isteyenler için önemli bir konudur. Peki, dilerseniz bu konuda en sık kullanılan hesaplama yöntemlerine bir göz atalım.

Konut İnşa Bedeli Hesaplama

Bu yöntem evin yeniden inşa edilmesi durumunda ortaya çıkacak maliyeti hesaplar. Evin dıştan dışa yüz ölçümü ile metrekare inşa maliyeti çarpılarak bulunmaktadır. Bu yöntem, evin satış değerini değil, yeniden yapım değerini gösterir.

Konut Değer Artışı Hesaplama

Evin geçmiş yıllardaki değer artışına göre hesaplama yöntemidir. Evin alındığı yılın fiyatı ile bugünkü fiyatı arasındaki fark bulunmaktadır. Bu fark yıllık ortalama değer artış yüzdesi ve yıllık ortalama enflasyon artışı ile karşılaştırılmaktadır.

Konut Değerleme Raporu

Bu yöntem ise piyasa değerini belirlemek için profesyonel bir konut değerleme uzmanı tarafından hazırlanan bir rapordur. Konut değerleme uzmanı, evin konumu, yaşı, yapısı, büyüklüğü, oda sayısı, banyo sayısı, katı, manzarası, sosyal imkanları gibi birçok kriteri dikkate alarak evin değerini belirler.

Konut Karşılaştırma Yöntemi

Evin bulunduğu bölgedeki benzer özelliklere sahip diğer evlerin fiyatlarını karşılaştırarak evin değerini belirlemeye çalışılmaktadır. Bu yöntemde internet üzerinden ilanlara bakmak veya bölgedeki emlak danışmanlarından bilgi almak mümkündür.

Diğer Yöntemler Nelerdir?

Ev fiyatı hesaplama yöntemleri arasında bir diğer yol ise evin konum ve özellikleri ile fiyatının belirlenmesidir. Bu tür hesaplamalar için almak istediğiniz evin bulunduğu bölgedeki benzer özelliklere sahip diğer evlerin fiyatları araştırılmakta ve karşılaştırılmaktadır. Bu sayede evin piyasa değeri hakkında bir fikir edinilmektedir.

Bu yöntemin sağlıklı olabilmesi için kıyaslanan evlerin almak istediğiniz eve çok yakın özelliklere sahip olması gerekir. Örneğin, evin büyüklüğü, oda sayısı, banyo sayısı, katı, manzarası, yapısı, yaşı, sosyal imkanları gibi kriterler önemlidir. Bu kriterlerde farklılık olması durumunda evin değeri de değişebilmektedir.

Bu yöntemde internet üzerinden emlak sitelerini kullanmak veya bölgedeki emlak danışmanlarından bilgi almak mümkündür. Ancak bu tür bir hesaplama genellikle tek başına yeterli olmayacaktır. Çünkü ilanlarda verilen fiyatlar gerçek satış fiyatlarını yansıtmayabilmektedir. Ayrıca bölgedeki evlerin çok fazla çeşitlilik göstermesi durumunda karşılaştırma yapmak zorlaşabilmektedir.

Bu nedenle bu yöntemi diğer yöntemlerle birlikte kullanmak daha doğru bir sonuç verecektir. Örneğin, aylık kira bedeline göre hesaplama yöntemi ile elde edilen değer ile konum ve özelliklere göre hesaplama yöntemi ile elde edilen değer arasında bir ortalama alınabilir.

Bütün bu yöntemleri denemenize rağmen sağlıklı bir hesaplama ortaya çıkaramadığınızı düşünüyorsanız yapmanız gereken bir profesyonelden yardım almaktır. Böylece hatalı kararlar vermeden konut alım satım sürecinizi kusursuzca tamamlayabilirsiniz.

2560 1707 Akol Blog


    Arama yapınız
    Akol Group © 2022. Tüm hakları saklıdır.