Eşdeğer Koçanlı Ne Demek? Eşdeğer Koçanlı Ev Alınır mı?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Akdeniz ülkeleri arasında benzersiz emlak yatırım fırsatları sunarak ön plana çıkmaktadır. Ev, arsa ve ticari mülklerde fiyatların benzer ülkelere kıyasla oldukça uygun olması, kısa emlak amortisman süreleri (ortalama 120 ay), döviz emlak kira ve fiyatlarına sahip olması ile yatırımcıları cezbeden KKTC’de pek çok kişi gayrimenkul satın almak istemektedir. Kıbrıs’ta gayrimenkul yatırımı yapmak için araştırmalarına başlayanların en merak ettiği konuların başında ise koçan türleri ve eşdeğer koçanlı kavramları gelmektedir.

Bu yazımızda eşdeğer koçanlı ne demek? ve eşdeğer koçanlı ev satın almak mantıklı mı? sorularını cevaplamaya çalışacağız.

Koçan Nedir?

Koçan, KKTC’de tapu anlamına gelmektedir ve bir mülkün detayları ile birlikte sahibini belirten resmi bir evraktır. Kuzey Kıbrıs’ta üç farklı koçan türü bulunmaktadır.

  • Türk Koçan: Türk koçanlı gayrimenkuller, 1974 öncesinde Türk kökenli veya yabancı ülke vatandaşlarının mülkiyetinde olan mülklerdir.
  • Eşdeğer Koçan: Eşdeğer koçanlı gayrimenkuller, 1974 sonrasında Güney Kıbrıs’ta mülklerini bırakarak Kuzey’e göç etmiş Kıbrıslı Türklere daha önceki mal ve mülklerine karşılık verilmiştir.
  • Tahsis Koçan: Tahsis koçanlı gayrimenkuller, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından çeşitli sebeplerle (devlete üstün hizmet, zorunlu göç vb.) verilmiş mülklerdir.

Eşdeğer Koçanlı Ne Demek?

Yukarıda da belirtildiği üzere eşdeğer koçan, 1974 sonrasında Güney’de gayrimenkullerini terk ederek Kuzey’e göçmüş Kıbrıslı Türklere sahip oldukları mülklere karşılık olarak verilmiştir. Bu koçan türü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devleti tarafından garanti edilmekle birlikte, uluslararası hukuk temelinde Güney’deki eşdeğer mallar ile de garanti altındadır.

Eşdeğer Koçanlı Gayrimenkul Satın Alınır mı?

Bütün koçan türlerine sahip gayrimenkuller gibi eşdeğer koçana sahip mülkler de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devletinin garantisi altındadır. Bu yüzden bütün koçan türleri gibi eşdeğer koçan da oldukça güvenilirdir. Eğer eşdeğer koçanlı bir konut, apartman dairesi, villa veya ticari mülk satın almayı düşünüyorsanız, koçan türleri arasında ayırım yapmadan güvenle satın alabilirsiniz.

İletişime Geçin

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gayrimenkul fiyatları, koçan türleri, satın alma süreci vb. konularda bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve hayallerinizdeki eve sahip olmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

1024 576 Akol Blog
Akol Group © 2022. Tüm hakları saklıdır.